Jak nawadniać trawnik?

Jeśli pragniesz, aby trawnik w Twoim ogrodzie prezentował się atrakcyjnie i estetycznie, musisz odpowiednio o niego zadbać. Pielęgnacja murawy na podwórku składa się z wielu czynności. Jest to chociażby grabienie trawnika, nawożenie go oraz koszenie. Jednak, aby trawa w ogródku zawsze była soczyście zielona, niezbędne jest jej regularne podlewanie. Szczególnie, jeśli jest pełnia lata, a słońce nie daje za wygraną. Wtedy musisz przejąć inicjatywę i systematycznie podlewać swój ogród. Poznaj więc najważniejsze zasady, jakie należy zastosować przy nawadnianiu trawnika!

Jak często należy podlewać trawnik?

Jeśli warunki atmosferyczne oraz stan trawnika sprawiają, że dodatkowe nawadnianie trawnika jest niezbędne, musisz pamiętać o tym jak często należy to robić. Niezbędne w tym zakresie jest zachowanie zdrowego rozsądku i tak zwanego złotego środka. Bowiem zarówno zbyt obfite oblewanie, jak również nawadnianie niewystarczającą ilością mogą być szkodliwe dla trawy. Warto także wiedzieć o jakich porach dnia najlepiej jest podlewać. W przypadku tej pierwszej kwestii najlepiej jest skorzystać z konewki lub szlaucha z odpowiednią końcówką. Jeśli nie posiada się wystarczającej ilości czasu, aby robić to samodzielnie, można również postawić na zautomatyzowany system nawadniania, który może zostać zamontowany w ogrodzie. W sytuacji, gdy skorzysta się z takiego rozwiązania, można ustawić godziny, o których system rozpocznie i zakończy podlewanie. Jeśli jednak nawadnia się ogród samodzielnie warto pamiętać, aby robić to, gdy na niebie nie świeci jeszcze słońce. Najlepiej jest więc robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. O takich porach słońce nie operuje swoimi promieniami, dzięki czemu woda, która wsiąka w glebę może pozostać w niej na dłużej, a nie wyparować. Efekty podlewania są więc widoczne przez dłuższy czas. Dobrze jest mieć na uwadze również to, aby częstotliwość podlewania ogrodowej murawy była uzależniona od wieku trawnika, jak i gatunku trawy rosnącego na podwórku.

Dlaczego długie podlewanie jest tak istotne?

Na stan murawy duży wpływ ma również długość podlewania. Najlepsze efekty przynosi bowiem dłuższe nawadnianie, jednak przy użyciu strumienia wody o nieco mniejszym natężeniu. Jeśli więc chcesz podlewać trawnik, powinieneś pamiętać, że najwięcej korzyści przynosi intensywne nawadnianie, nawet jeśli odbywa się ono nieco rzadziej. Dostarczanie wody w taki właśnie sposób pozwala wsiąknąć w głąb murawy. Pozostaje ona tam na dłużej, więc trawa może pobierać ją przez korzenie w wybranej przez siebie chwili. Jeśli podlewanie jest częste, ale wykorzystuje się do tego niewielką ilość wody, nie można liczyć na podobne efekty. W takiej sytuacji woda gromadzi się na krótko i to jedynie na wierzchniej warstwie, w wyniku czego murawa staje się jeszcze bardziej podatna na wpływ suszy, upałów oraz silnych promieni słońca.

W jaki sposób nawadniać ogrodową murawę?

Wybierając metodę podlewania trawnika musisz wziąć pod uwagę trzy podstawowe kwestie. Pierwsza z nich to czas, jaki możesz codziennie poświęcić na wykonywanie tego rodzaju prac ogrodowych. Druga kwestia związana jest z budżetem finansowym, jaki możesz przeznaczyć na ewentualny zakup profesjonalnego systemu nawadniającego ogród. Trzecia kwestia to wielkość obszaru, jaki ma zostać podlany. Bowiem, jeśli dysponujesz dużą ilością czasu wolnego, nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów związanych z podlewaniem, a Twój ogród nie jest zbyt duży, bez przeszkód możesz zdecydować się na ręczne podlewanie. Jednak jeśli sytuacja jest diametralnie inna, a Ty nie masz czasu na podlewanie, posiadasz jednak środki finansowe, które możesz przeznaczyć na instalację automatycznego nawadniania, nie powinieneś się ani chwili wahać. Twój wybór powinien od razu paść na właśnie takie rozwiązanie, szczególnie, jeśli obszar, który należy nawodnić jest dość pokaźnych rozmiarów. Zamontowanie w ogrodzie zraszaczy do podlewania to naprawdę dobry pomysł. Dzięki temu wystarczy jedno kliknięcie, aby cały trawnik został podlany – równomiernie i adekwatnie do swoich potrzeb. Ty możesz w tym samym czasie wykonywać inne prace ogrodowe, a trawa będzie podlewała się sama. Oczywiście należy mieć na uwadze, że zakup takiego sprzętu, jego montaż i późniejsza eksploatacja to dość spora inwestycja. Jednak efekty jakie przynosi są naprawdę zdumiewające. A przy prawidłowej konserwacji takiego systemu można korzystać z niego przez wiele sezonów.

Podsumowanie

W podlewaniu ogrodu najważniejsze jest zachowanie równowagi oraz racjonalności. Dzięki temu trawa może być odpowiednio nawodniona, a my nie jesteśmy narażeni na płacenie wysokich rachunków za wodę. Warto też mieć na uwadze ochronę otaczającego nas środowiska i korzystanie z ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich przykładów może być chociażby wykorzystywanie do podlewania deszczówki, która nagromadzi się w specjalnie przygotowanej w tym celu beczce. Skorzystanie z powyższych wskazówek pozwoli zadbać o estetyczny wygląd trawnika, przy jednoczesnym wykazaniu się oszczędnymi i proekologicznymi zachowaniami.