Jazda konna – zalety

Jazda konna - zalety

Jazda konna jest sportem drogim. Wymaga zakupu odpowiedniego stroju i sprzętu. Utrzymanie konia to również wydatki: trzeba kupić paszę, opłacić miejsce w stajni, a także w razie potrzeby pokryć koszty wizyt weterynarza. Mimo, tego jazda konna nie traci na popularności. Nawet, gdy na koniu zdarzy się wypadek, nie jest to wystarczający powód, by przerwać przygodę. Dlaczego tak się dzieje? Co fascynującego jest w jeździe konnej? Czy warto spróbować? Warto! Gwarantujemy, że pokochasz ten sposób spędzania czasu.

Relacja ze zwierzęciem

Konie to zwierzęta bardzo uczuciowe, przywiązują się do swojego właściciela. Dlatego jazda konna jest tak niesamowita. To nie tylko sport, ale przede wszystkim przyjaźń. Z koniem można rozmawiać, przytulać się, ma się poczucie, że zwierzę nas rozumie i jest dla nas oparciem. Dlatego też staje się członkiem rodziny, myślimy o nim, dbamy o niego i chcemy spędzać z nim czas. Dzięki temu kształtujemy również swój charakter i światopogląd. Stajemy się bardziej odpowiedzialni i empatyczni.

Rozwój społeczny

Jak wspomniane było wcześniej konie wpływają na kształtowanie naszego charakteru. Stajemy się opiekuńczy i mamy szacunek do zwierząt, a także do ludzi. To kształtuje naszą pozycje społeczną, a także determinuje środowisko w jakim się odnajdujemy. Chcemy utrzymywać kontakt z osobami wytrwałymi, gdyż podczas nauki sami pokonujemy wiele trudności ciężką, systematyczną pracą. W naszym życiu rzadziej zdarzają się załamania czy zaburzenia hierarchii wartości. Poznajemy ludzi, z którymi dzielimy pasje, a także jesteśmy bardziej skłonni do pomocy różnego rodzaju fundacjom.

Rozwój psychiczny

Jest to powiązane z naszymi poglądami społecznymi. To ludzie, z którymi się kontaktujemy często mają wpływ na nasz rozwój psychiczny. Jeżeli jeździmy konno spotykamy na swojej drodze ludzi empatycznych, opiekuńczych i wytrwałych. Uczymy się od nich pokonywać trudności . Nie jesteśmy zamknięci na problemy świata. Jazda konna pomaga nawiązywać relacje z innymi, ale także pomaga wprowadzić harmonię między kulturą, a naturą.

Pokonywanie słabości i inspiracja do działania

Jeżdżąc konno codziennie pokonujemy jakieś bariery. Początkowo jest to strach przed nawiązaniem bliskiej relacji z tak dużym zwierzęciem, nad którym nie zawsze będziemy potrafili zapanować. Potem może pojawić się lęk przed wysokością lub problemy z utrzymaniem równowagi. Jednak im dłużej jeździmy tym większe bariery potrafimy, a przede wszystkim chcemy pokonać. Pomaga to podejmować wyzwania w dalszym życiu. Dzięki temu potrafimy zaryzykować. Jeżeli o czymś marzymy staramy się to zrobić, nawet jeżeli wymaga to dużo pracy i zaangażowania. Nie boimy się, że coś nie wyjdzie lub, że ktoś z nas zażartuje. Chcemy działać i się rozwijać.

Poznanie siebie

W związku z tym, że zauważamy co sprawia nam trudność, a co przychodzi z łatwością jesteśmy w stanie zauważyć swoje predyspozycje i słabe punkty. Oprócz tego poznajemy swój charakter. Widzimy co sprawia nam przyjemność, kiedy się denerwujemy, co nas zawstydza i wprowadza w zakłopotanie, a co jest powodem do śmiechu. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie żyć nam w harmonii z samym sobą, gdyż świadomie szukać będziemy miejsca, a także towarzystwa, które nam odpowiada.

Zabawa

Jazda konna to przede wszystkim wielka frajda. Pozwala się zrelaksować, rozładować napięcie i negatywne emocje. Dzięki niej patrzymy na świat w bardziej pozytywny sposób. Jazda konna sprawia, że w naszym organizmie pojawiają się endorfiny, więcej się śmiejemy i jesteśmy bardziej zadowoleni z otaczającej nas rzeczywistości.

Rozwój fizyczny

Jazda konna pomaga rozwijać się nie tylko intelektualnie, ale również fizycznie. Wpływa na zmysł równowagi, uaktywnia podobne mięśnie jak podczas chodzenia, wpływa pozytywnie na koordynację. Jest to sprawdzona metoda w walce z niedowładem. Hipoterapia pomaga zarówno w niepełnosprawnościach fizycznych jak i intelektualnych. Ten sport poprawia również przemianę materii, opiera się nie na sile, a na mocnych, elastycznych mięśniach, które współpracują z ciałem konia.

Podsumowanie

Jak widać jazda konna to znacznie więcej niż zaobserwować może naoczny świadek. Stojąc z boku nie jesteśmy w stanie zaobserwować korzyści płynących z uprawiania tego sportu. Jest ich naprawdę wiele, dlatego zachęcamy do jazdy konnej. Jeżeli zdecydujesz się rozpocząć przygodę z jeździectwem, wkrótce będziesz musiał zrobić pierwsze zakupy, wyposażając się w niezbędny strój i sprzęt jeździecki.