Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania. Budując dom lub remontując poszczególne pomieszczenia zawsze musimy zastanowić się jakie drzwi najlepiej się tam sprawdzą. Podjęcie ostatecznej decyzji jest tym trudniejsze, że przygotowana przez producentów oferta drzwi wewnętrznych jest naprawdę szeroka. Tym bardziej, że w przypadku takich drzwi nie jest ważny jedynie ich wygląd, ale również cała masa innych czynników. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych!

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Pierwsza decyzja, jak musi zostać przez Ciebie podjęta w zakresie wyboru drzwi wewnętrznych związana jest z rodzajem takich drzwi. Do najpopularniejszych należą następujące modele drzwi: rozwieralne, łamane, składane, harmonijkowe, przesuwane, oraz wahadłowe. Analizując ten aspekt należy wziąć pod uwagę oczywiście to, które z takich drzwi najbardziej się nam podobają. Jednak o wiele ważniejsze przy wyborze sposobu otwierania drzwi jest to jaką ilością miejsca dysponujemy. Bowiem bezpośrednio wpływa to na komfort użytkowania drzwi. Jeśli nie mamy w tym zakresie ograniczeń, nasz wybór może być dowolny, nawet duże drzwi rozwieralne zmieszczą się tam bez obaw. Kwestia ta nieco komplikuje się, gdy miejsca nie jest zbyt wiele. Wtedy powierzchnia, jaką zajmują drzwi musi zostać zminimalizowana.

Z jakiego materiału mogą być wyprodukowane drzwi wewnętrzne?

Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego materiału zostaną wykonane drzwi. Bezpośrednio przekłada się to na ich jakość, wytrzymałość na uszkodzenia oraz czas, przez jaki mogą być one użytkowane. Jednym z popularnych rozwiązań jest wybór drzwi drewnianych. Wprowadzają one elegancję, są przy tym łatwe w konserwacji i nie ma większych problemów z wyczyszczeniem ich. Drzwi mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Ta cecha, jak i rodzaj drewna użytego do produkcji drzwi wpływa na ich cenę. Najdroższe są drzwi wewnętrzne wykonane z luksusowych odmian, takich jak mahoń czy dąb. Jeśli preferuje się tańsze rozwiązania, można postawić na drzwi bukowe lub sosnowe. W ofercie producentów drzwi wewnętrznych można ponadto spotkać drzwi: z materiału drewnopodobnego, szklane oraz z tworzyw sztucznych.

Jakie pytania warto zadać sobie przed zakupem drzwi wewnętrznych?

Aby zakup drzwi wewnętrznych okazał się udany, musisz przed jego dokonaniem zadać sobie kilka istotnych pytań. Oto najważniejsze z nich:

 • Czy drzwi mają mieć klasyczny, czy też nieco bardziej oryginalny wygląd?
 • Jakim budżetem na ten cel dysponujesz?
 • Czy kolor drzwi ma być naturalny, czy też nietypowy?
 • Czy drzwi mają być jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe?
 • Jakie mają być drzwi – lewe czy prawe, przylgowe czy bezprzylgowe?
 • Czy drzwi mają być przeszklone czy też o jednolitej powierzchni?
 • Jakie mają być drzwi – laminowane, malowane czy fornirowane?
 • Jaka ma być szerokość drzwi – wpływa to na fakt, czy drzwi można bez problemu kupić w sklepie meblowym, czy też należy wybrać te na zamówienie?
 • Z oferty jakiego producenta się skorzysta?
 • W jaki sposób zostaną one zamontowane – samodzielnie czy przy pomocy fachowca?
 • W jakim pomieszczeniu mają zostać zainstalowane drzwi?

Jakie powinny być idealne drzwi wewnętrzne?

Definicja idealnych drzwi wewnętrznych chyba nie istnieje, dla każdego bowiem oznacza to co innego. Jednak jest wiele istotnych cech, które powinny posiadać drzwi wewnętrzne, jak i funkcji, które muszą one spełnić. Jedną z nich jest staranne wykonanie takich drzwi z materiału wyróżniającego się wysoką jakością. Drzwi wewnętrzne oddzielają poszczególne pomieszczenia, stwarzają wrażenie intymności, jak również w pewnym stopniu izolują dane wnętrze – pod względem akustycznym, jak i termicznym. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt ciemno, powinny one dostarczać światło. W kuchni czy łazience muszą ponadto usprawniać wentylację. Natomiast jeśli w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, drzwi powinny być wytrzymałe i odporne na zabrudzenia oraz ewentualne zniszczenia. Oprócz tego rodzaju praktycznych funkcji, drzwi muszą również być atrakcyjne wizualnie. Są bowiem istotnym elementem dekoracyjnym, którego wygląd musi komponować się ze stylizacją dominującą w pozostałej części mieszkania.

Podsumowanie

Jak więc widać, wybór idealnych drzwi wewnętrznych nie należy do najłatwiejszych. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które mają wpływ na komfort ich użytkowania, jak i architektoniczną spójność wszystkich wnętrz w danym domu. Warto również pamiętać, że drzwi to element wyposażenia mieszkania, który nawet pomimo przemijających trendów, powinien służyć nam przez długi czas. O wiele rozsądniejszym wyjściem jest więc postawienie na drzwi w klasycznym stylu i wykonane z materiałów wysokiej jakości. Wybór zbyt oryginalnych i nietypowych modeli może okazać się zbyt odważnym rozwiązaniem, które szybko się nam znudzi. Tym bardziej, że wzięcie pod uwagę zaprezentowanych powyżej kwestii może zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji związanej z wyborem drzwi wewnętrznych.