Najmniejsze zwierzęta na świecie

Najmniejsze zwierzęta na świecie

Na świecie występuje wiele gatunków zwierząt. Wyróżniają się one cechami typowymi tylko i wyłącznie dla siebie. Jedne z nich imponują swoją wielkością, natomiast inne, wręcz przeciwnie zachwycają niewielkim rozmiarem. Sprawdź jakie są najmniejsze ssaki, ptaki, ryby, gady, płazy oraz owady! Czy znasz któreś z tych zwierząt?

Najmniejszy ssak – ryjówka etruska

Ryjówka etruska swoim wyglądem przypomina znaną wszystkim mysz. Najczęściej można ją spotkać na terenach południowej Europy i Azji oraz północnej Afryki. Ten najmniejszy ssak mierzy sobie zaledwie cztery centymetry. Natomiast masa ciała ryjówki etruskiej mieści się w przedziale 1,3 – 2 gram. Ciekawostką jest, że ryjówka żywi się wyłącznie owadami, a mimo niewielkich rozmiarów każda samiczka rodzi nawet do dziesięciu młodych.

Najmniejszy ptak – koliber hawański

Koliber hawański to najmniejszy ptak, jaki występuje na całej kuli ziemskiej. Tak naprawdę jedynym miejscem występowania tego ptaka jest Kuba, a zwłaszcza porastające ją lasy. Waga kolibra to zaledwie 2 gramy. Jednak nie tylko w tej kategorii ten malutki ptaszek jest rekordzistą. Ponad to potrafi latać również do tyłu, jego skrzydła trzepocą nawet 200 razy na sekundę, a maleńkie serce kolibra jest w stanie uderzać nawet 1000 razy w ciągu minuty.

Najmniejsza ryba – paedocypris

Paedocypris to rodzaj ryb, które zaliczane są do najmniejszych kręgowców na świecie. Wyróżnia się ich dwa podstawowe gatunki – progenetica oraz micromegethes. Długość ciała dorosłych osobników sięga maksymalnie 11 milimetrów. Są to słodkowodne ryby z rodziny karpiowatych, które występują przede wszystkim na terenie Azji Południowo-Wschodniej.

Najmniejszy gad – kameleon Brookesia Micra

Brookesia Micra to nie tylko jeden z najmniejszy gadów na świecie, ale również najmniejszy z kameleonów. Został odkryty na Madagaskarze. Miało to miejsce stosunkowo niedawno, bowiem w 2003 roku pojawiły się pierwsze informacje na temat tego miniaturowego gada. Jego rozmiar jest tak mały, że ten kameleon potrafi w całości zmieścić się na główce od pojedynczej zapałki.

Najmniejszy płaz – paedophryne amauensis

Paedophryne amauensis to najmniejszy płaz bezogonowy, jaki obecnie żyje na świecie. Występuje on na Papu-Nowej Gwinei. Jego odkrycie miało miejsce zaledwie dziewięć lat temu, a dokonali go dwaj amerykańscy badacze. O swoim zdumiewającym odkryciu poinformowali oni na początku 2012 roku. Ogłosili wtedy całemu światu, że najmniejszy płaz ma niecałe osiem milimetrów długości.

Najmniejszy owad – błonkówka Kikiki Huna

Większość owadów nie co do zasady nie wyróżnia się jakimiś imponującymi rozmiarami. W dużej mierze są to zwierzęta bardzo małe. Jednak wśród nich na największą uwagę zasługuje błonkówka Kikiki Huna, czyli najmniejszy owad na świecie. Jego rozmiar po prostu zadziwia. A wszystko przez to, że ten żyjący na Costa Rice, Hawajach i w Trynidadzie owad ma zaledwie 0,2 milimetra długości.

Podsumowanie

Wymienione powyżej zwierzęta naprawdę zadziwiają swoim miniaturowym rozmiarem. A jakie jest najmniejsze zwierzę, które widziałeś na własne oczy?