Kostka brukowa od lat z powodzeniem stosowana jest do wykańczania różnych powierzchni, przede wszystkim zewnętrznych. Z roku na rok jej najwięksi producenci wypuszczają na rynek nowe wzory i modele, które zachwycają wyglądem oraz coraz lepszymi parametrami technicznymi. Zanim jednak zdecydujemy się na położenie kostki brukowej na własnej posesji, warto pamiętać, że ma ona nie tylko zalety, ale również pewne wady.
Kostka brukowa jest ceniona przede wszystkim ze względu na jej wysoką trwałość i wytrzymałość. Ułożona z niej nawierzchnia jest odporna naścieranie, zniszczenia, uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Kostka nie niszczy się pod wpływem mrozu, wiatru, wilgoci, a także promieniowania słonecznego. Co więcej, niektóre modele kostki mają tak doskonałe parametry techniczne i są wykonane z tak dobrych materiałów, że można z nich układać nawierzchnie narażone na bardzo duże obciążenia, jak chociażby podjazdy dla ciężarówek.
Idealna nawierzchnia w wielu miejscach
Położenie kostki brukowej to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać jednolitą, trwałą oraz praktyczną powierzchnię. Kostka świetnie sprawdza się na posesjach, podjazdach, ścieżkach i ciągach komunikacyjnych w ogrodach, a także na tarasach czy schodach prowadzących do ogrodu. Jest wytrzymała, nie niszczy się, co więcej – bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Najczęściej wystarczy spłukać ją zwykłą wodą, by odzyskała swój pierwotny blask. Inwestując w kostkę brukową można mieć pewność, że ułożona z niej powierzchnia przetrwa przez długi czas w niezmienionym stanie. Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzemy kostkę naprawdę dobrej jakości, idealnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb oraz że zostanie ona fachowo położona przez profesjonalistów. Wiele osób bierze się za samodzielne kładzenie kostki brukowej, a następnie narzeka na jej mankamenty i niedogodności. Tymczasem amatorskie położenie kostki sprawia, że zyskujemy kiepska, niedopracowaną powierzchnię i trudno się wtedy dziwić, że nie spełnia oczekiwań gwarantowanych przez producenta.
Mnóstwo możliwości aranżacyjnych
Ogromną zaletą kostki brukowej są jej ogromne możliwości aranżacyjne. Można z niej tworzyć eleganckie, jednolite nawierzchnie lub efektowne, spektakularne wzory, w których ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia oraz możliwości danej przestrzeni. Kostki brukowe dostępne są w wielu wzorach, kolorach i kształtach, dzięki czemu każdy inwestor może wybrać taką kostkę, która będzie spełniała jego indywidualne oczekiwania. Do wyboru są kostki kwadratowe, cegiełki, kości czy fale – można z nich tworzyć ciekawe kompozycje, które będą przyciągały spojrzenia i staną się największa dekoracją na posesji. Wśród kolorów również można wybierać z co najmniej kilkunastu propozycji. Kolorystyka kostki może być jednolita lub też kostka może być melanżowa, czyli mienić się kilkoma kolorami jednocześnie. Taki efekt dekoracyjny doskonale prezentuje się, gdy na kostkę padają promienie słoneczne. Do wyboru są również różne materiały, z których wykonana jest kostka. Kostka betonowa najlepiej sprawdza się w miejscach, w których musi być ona przede wszystkim wytrzymała i trwała. Można również zdecydować się na kostkę kamienną, która zachwyca ciekawymi efektami dekoracyjnymi. Wybór jest ogromny. Warto więc nawierzchnię z kostki brukowej dobrze zaplanować, a samą kostkę wybierać, biorąc pod uwagę nie tylko jej kolor, kształt czy wzór, ale również parametry techniczne czy miejsce, w którym ma się ona znaleźć.
Jakie wady ma kostka brukowa?
Podobnie, jak każdy inny materiał budowlany czy wykończeniowy, kostka brukowa również nie jest pozbawiona wad. Jedną z nich jest możliwość powstawania na jej powierzchni przebarwień pod wpływem wilgoci czy nadmiaru słońca. Czasem powstają one po kilku miesiącach użytkowania nawierzchni, czasem dopiero po kilku latach. Zdarza się jednak, że takie naloty na kostce nie są traktowane jako wada, a jako zaleta. Nadają one bowiem kostce wrażenie starości i świetnie sprawdzają się na posesjach, które stylizowane są na retro lub vintage. Wielu użytkowników nawet poszukuje specjalnie postarzanej kostki, aby uzyskać taki efekt w swoim ogrodzie czy na posesji.
Nawet najlepszej jakości kostka, choć jej producent może zapewniać o nieskończonej trwałości, nie jest niezniszczalna i po kilku latach mogą się na niej rysować ślady użytkowania. Kostka brukowa musi być też ułożona na właściwej powierzchni i podkładzie. Niestety, wiele osób kładzie ją bezpośrednio na podłożu, bo oszczędza to czas i jest tańsze. Niestety, wtedy z biegiem czasu pomiędzy pojedynczymi kostkami mogą wyrastać trawy, chwasty czy mech, co zdecydowanie obniża wartość estetyczną całej nawierzchni.