Aranżacja kuchni zgodnie z zasadami feng shui

Urządzanie domów i mieszkań zgodnie z zasadami feng shiu cieszy się dużym zainteresowaniem od bardzo dawna. Nic w tym dziwnego, łączy bowiem w sobie komfort domowników z zasadami dobrej energii, która przenosi się na wiele innych aspektów życia. Jak według zasad feng shui urządzić kuchnię, aby była wygodna w użytkowaniu, a jednocześnie dopasowana do naszych potrzeb?

Kuchnia jest centrum każdego domu. To miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również je spożywamy. W kuchni koncentruje się często życie rodzinne i towarzyskie. To pomieszczenie kojarzy się również z ciepłem domowego ogniska. Jeśli chcemy, aby kuchnia świetnie się prezentowała, a jednocześnie miała odpowiedni klimat, sprawdźmy, co w kwestii urządzenia kuchni zaleca starochińska sztuka feng shui, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób urządzających domy i mieszkania na całym świecie.

Aby energia nie uciekała

Według zasad feng shui kuchnia nie powinna znajdować się ani tuż przy drzwiach wejściowych, ani na samym końcu mieszkania. Najlepiej, aby była jego centrum i znajdowała się w środku domu. Co więcej, drzwi kuchni nie powinny wychodzić na sypialnię czy na toaletę, gdyż wtedy będzie z pomieszczenia uciekała energia. W miarę możliwości kuchnia powinna być pomieszczeniem o regularnym, symetrycznym kształcie. Te podstawowe zasady feng shui można jednak wprowadzić tylko wtedy, gdy projektujemy własny dom od podstaw. Gdy kupujemy gotowy dom, a także mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, raczej nie mamy wpływu na jego rozkład czy kształt kuchni. Możemy jedynie otworzyć pomieszczenie na salon, dzięki czemu kuchnia stanie się centrum życia nie tylko rodzinnego, ale również towarzyskiego.

Kuchnia to żywioł ognia

W starochińskiej sztuce feng shui możemy wyróżnić pięć żywiołów: ogień, drzewo, woda, metal oraz ziemia. Wszystkie żywioły współgrają ze sobą, jednak mogą na siebie oddziaływać także negatywnie. Zadbajmy więc o oddzielenie tych żywiołów, które mogą się ze sobą gryźć. Warto pamiętać zwłaszcza o oddzielenie żywiołu ognia od żywiołu wody. Kuchenka i piekarnik powinny znajdować się więc w pewnej odległości od zmywarki czy od zlewu. Nie powinny one stać obok siebie, najlepiej jest oddzielić je drewnianym blatem. Ta zasada feng shui odpowiada również zasadzie ergonomii w kuchni. Pomiędzy zlewem a kuchenką powinien bowiem znajdować się blat, który będzie służył do przygotowywania posiłków.

Co jest niezgodne z feng shui

W feng shui bardzo ważny jest ogień, o czym warto pamiętać w momencie wybierania kuchenki. Najlepsza jest kuchenka gazowa, z której należy korzystać jak najczęściej. Nie sprawdzają się natomiast kuchnie elektryczne, a już zupełnie niewskazane są kuchenki mikrofalowe. Według znawców feng shui podgrzewanie jedzenia w mikrofalówkach niszczy ich cenne właściwości i sprawia, że jedzenie staje się bezwartościowe. Aby kuchnia była pełna dobrej energii, należy natomiast gotować w niej codziennie. Ogień zapalany pod garnkami na kuchence symbolizuje bogactwo, miłość, zdrowie, a także dobrobyt. Kuchnia powinna tętnić życiem, a nie być miejscem, które świetnie wygląda, ale nie ma w nim wcale życia.

Trójkąt w feng shui i w ergonomii

W wielu zasadach feng shui możemy doszukać się wielu zasad nowoczesnej ergonomii, które stosowane są we współczesnych kuchniach. Bardzo ważna jest zasada trójkąta – lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka powinny stanowić wierzchołki trójkąta. Takie ustawienie sprawia, że przygotowywanie posiłków jest szybkie, proste i wygodne. Pamiętajmy również, aby lodówka zawsze była pełna. Jeśli świeci pustkami, oznacza to, że brakuje nam niezależności, a nasze domowe ognisko będzie przygasało. Sporo uwagi trzeba również poświęcić baterii w zlewozmywaku. Jeśli z kranu kapie woda, chociażby z powodu zepsutej uszczelki, symbolizuje ona odpływanie z domu spokoju, dobrobytu i szczęścia. Aby do tego nie dopuścić, warto wezwać hydraulika od razu, gdy zauważymy kapiącą z kranu wodę.

Odpowiednie meble kuchenne Meble kuchenne według feng shui powinny być przede wszystkim drewniane. Dobrze by było, aby miały zaokrąglone brzegi pozbawione kantów i ostrych krawędzi. Nie trzymajmy również ostrych narzędzi na blatach ani na otwartych półkach. Widelce, nożyce czy inne przybory kuchenne trzymajmy w zamykanych szafach czy szufladach. Warto również pamiętać o kolorach w kuchni. Doskonale sprawdzają się ciepłe, naturalne odcienie, takie jak beże, pomarańcze, żółcie. Świetnie wygląda również ciepła, oliwkowa zieleń. W kuchni nie należy natomiast stosować koloru niebieskiego – według feng shui błękit gasi płomień domowego ogniska. Nie sprawdza się także czerwień. Filozofia feng shui mówi bowiem, że ognia w kuchni i bez tej czerwieni jest już sporo. Jeśli wybieramy kolory, omijajmy również szerokim łukiem czerń, która gasi jasność i przestronność w kuchni.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą stylowych mebli delform.pl