Obróbka blachy – metody

Blacha może mieć różną strukturę, grubość i kształt, a możliwości jej zastosowania jest całe mnóstwo. Z blachy wykonywane są dachy oraz elementy obróbki dachowej, rynny, garaże, konstrukcje drzwi i okien, izolacje, a także wiele elementów w przemyśle motoryzacyjnym. Tak wiele zastosowań blachy wynika między innymi z wielu metod jej obróbki. Należy je dobierać indywidualnie w zależności od konkretnych potrzeb.

Nowoczesna obróbka blachy odbywa się obecnie przy wykorzystaniu najnowocześniejszych, zaawansowanych technologicznie obrabiarek czy wykrawarek które są sterowane cyfrowo. Dzięki temu można otrzymać przeróżne kształty, rozmiary, faktury oraz stworzyć doskonale dopasowany produkt końcowy. Doskonałej jakości maszyny pozwalają na wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych elementów blaszanych, idealnie dociętych, a także w dowolnych rozmiarach.

Cięcie tlenowe i plazmowe – sprawdzone przez lata

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki blachy jest jej cięcie, które pozwala na uzyskanie przeróżnych, doskonale zaplanowanych kształtów. Wśród metod cięcia możemy wyróżnić wiele różnych opcji w zależności od zastosowanej techniki i wykorzystanej maszyny. Blachę można więc ciąć między innymi tlenowo lub plazmowo. Cięcie tlenowe jest wykonywane za pomocą specjalnych palników. To najstarsza, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda obróbki blachy. Świetnie sprawdza się w szczególności w przypadku bardzo grubych blach, nawet o grubości ponad 2 cm. Aby cięcie tlenowe było wykonane idealnie, wymaga to dużej staranności i dokładności od operatora palnika. Taki rodzaj obróbki jest więc przeznaczony dla doświadczonych fachowców, którzy maja pewną rękę i sporo umiejętności. Nieco łatwiejsze jest cięcie blachy łukiem plazmowym, które jest co prawda droższe, ale nie wymaga tyle pracy. Tego rodzaju obróbkę najczęściej wykonują odpowiednio zaprogramowane maszyny. Dzięki temu podczas cięcia blachy można wyeliminować najczęstszą przyczynę wad technicznych produktu, czyli błędy ludzkie.

Cięcie gilotynowe – nie zawsze dokładne

Inną formą obróbki blachy jest ciecie gilotynowe, które nie wymaga wielkich nakładów pracy, a pozwala dobrze przeciąć materiał nawet o sporej grubości. Jednak taki rodzaj obróbki przyda się jedyne przy pracach, które nie wymagają stuprocentowej precyzji i dokładności co do dziesiątych milimetra. Błędy w dokładności mogą bowiem dochodzić nawet do kilku milimetrów przy jednym cięciu. Cięcie za pomocą gilotyny przyda się więc przy produkcji dużych elementów blaszanych, nie będzie natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku obróbki niewielkich, kilkucentymetrowych elementów. Margines błędu jest bowiem zbyt duży.

Ciecie laserowe – nowoczesne możliwości

Przecinanie blachy za pomocą wiązki lasera jest wykonywane przez specjalistyczne maszyny. Można dzięki nim uzyskać dowolne, nawet najbardziej skomplikowane kształty. Praca maszyny jest powtarzalna, produktów o takim samym kształcie można więc wyprodukować dowolna ilość. Takiej dokładności i precyzji nie da się uzyskać przy żadnym ręcznym cięciu blachy. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny wymagają nadzoru operatora CNC, który będzie pilnował całej technologii produkcji, włącznie z grubością wiązki lasera.

Wykrawanie blachy

Pod wieloma względami jest podobne do cięcia, odbywa się jednak przy wykorzystaniu specjalnych wykrojników. Ten rodzaj obróbki najczęściej jest stosowany wtedy, gdy jest konieczne uzyskanie bardzo małych, ale dopracowanych w każdym detalu elementów, np. obudowach elektronicznych.

Gięcie blachy

Metody gięcia blachy pozwalają na zmianę jej krzywizny bez przerwania jej struktur ani zmiany jej właściwości. Wygięta za pomocą specjalnych maszyn blacha ma tak samo dobre parametry techniczne, jak produkt początkowy. Jest trwała, wytrzymała, odporna na uszkodzenia czy obciążenia. Dzięki gięciu blachy można uzyskać powierzchnię o przeróżnych kształtach, które można dopasowywać do potrzeb konkretnej produkcji.

Zgrzewanie blachy

Dzięki tej metodzie można połączyć dwa lub więcej arkuszy blachy w jedną całość, tworząc wytrzymałą i szczelną powierzchnię. Zgrzewanie polega na podgrzewaniu krawędzi blachy, dzięki czemu stają się one bardzo elastyczne i plastyczne. Wtedy można oba arkusze połączyć ze sobą, docisnąć i zaczekać aż wystygną. Powstała w ten sposób powierzchnia najczęściej jest gładka i trudno dostrzec miejsca, w których arkusze blachy zostały połączone

Spawanie blachy

Polega na obróbce cieplnej metali oraz ich stopów. Gdy materiały są gorące, łączy się brzegi poszczególnych elementów z dodatkiem spoiwa lub bez, ale bez wywierania nacisku. Aktualnie w procesach spawalniczych można zauważyć odchodzenie od pracy spawaczy na rzecz wykorzystania nowoczesnych, cyfrowo sterowanych maszyn i urządzeń.